چرخ تولید مسکن می‌چرخد

چرخ تولید مسکن می‌چرخد

در حال حاضر بیش از دو میلیون و ۴۰ هزار واحد نهضت ملی مسکن در سراسر کشور به مرحله ساخت رسیده و به گفته وزیر راه و شهرسازی، این میزان مرتبا در حال افزایش است.

به  گزارش اقتصاد نگار به نقل از ایسنا، بازار ساخت و ساز با همه چالش‌هایی که پیش روی دولت قرار دارد رو به بهبود گذاشته است. تامین زمین رایگان و تسهیلات تا سقف ۵۵۰ میلیون تومان، کمک قابل توجهی به متقاضیان است. به طور مثال در شهر جدید پرند برخی واحدها طی یک سال با آورده حدود ۶۰۰ میلیون تومان به اضافه تسهیلات ۵۵۰ میلیون تومانی به اتمام رسیده و در صورت نصب انشعابات، آماده تحویل به متقاضیان است.

همزمان با دهه مبارک فجر بیش از دو میلیون و ۴۰ هزار واحد نهضت ملی مسکن در سراسر کشور در حال ساخت است و آن‌طور که مهرداد بذرپاش – وزیر راه و شهرسازی – اعلام کرده این عدد مرتبا افزوده می‌شود. تعداد قابل توجهی از واحدها نیز به پیشرفت بالای ۹۰ درصد رسیده است.

از استان‌های مختلف کشور خبر می‌رسد که در ایام دهه فجر تا پایان سال جاری برخی متقاضیان مسکن ملی خانه‌دار می‌شوند. به طور مثال در استان هرمزگان حدود ۶۰ هزار واحد در حال ساخت است که ۲۰ هزار واحد تحویل شده و ۲۰ هزار واحد نیز در مدار ساخت قرار دارد. ۳۰۰ واحد در محلات هدف بازآفرینی استان گلستان تحویل مردم می‌شود. ۴۱۴۲ واحد در استان اصفهان به بهره‌برداری می‌رسد. تعداد ۸۹۲ واحد در گیلان افتتاح می‌شود و تعداد قابل توجهی مسکن در استان خوزستان تحویل می‌شود. این موارد تنها بخشی از افتتاحات مسکونی در دهه مبارک فجر است.

روز گذشته سیدابراهیم رییسی ـ رییس‌جمهور – در آیین افتتاح ۱۴هزار واحد نهضت ملی مسکن و واگذاری ۱۱ هزار قطعه زمین در هرمزگان گفت: دولت خود را در حوزه رفع مشکل مسکن مردم، موظف می‌داند.

در هفته گذشته نیز مقرر شد تا صندوق توسعه ملی در دو مرحله و در هر مرحله دو میلیارد دلار با نرخ سود دو درصد در بانک مسکن برای طرح‌های وزارت راه و شهرسازی در بخش مسکن و حمل ونقل، سپرده‌گذاری کند. ارزش ریالی این مبلغ حدود ۲۳۲ هزار میلیارد تومان می‌شود که تاثیر قابل توجهی در رونق ساخت و ساز خواهد داشت.

بررسی‌ها از بازار مسکن نیز نشان می‌دهد این بازار تحت تاثیر اجرای پروژه نهضت ملی مسکن، ثبات نسبی بازارهای موازی و اعمال مالیات‌های حوزه مسکن به آرامش رسیده و ادامه این وضعیت می‌تواند به کنترل فعالیت‌های سوداگرانه و تحرک بخش مسکن به عنوان یک حوزه پیشران کمک کند.

در facebook به اشتراک بگذارید
در twitter به اشتراک بگذارید
در telegram به اشتراک بگذارید
در whatsapp به اشتراک بگذارید
در print به اشتراک بگذارید

لینک کوتاه خبر:

http://fa.eghtesadnegar.com/?p=10501

نظر خود را وارد کنید

آدرس ایمیل شما در دسترس عموم قرار نمیگیرد.

  • پربازدیدترین ها
  • داغ ترین ها

پربحث ترین ها

تصویر روز:

پیشنهادی: