معدن

سرویس خبری  معدن

برگزاری نشست افتتاحیه «فن‌تز» حوزه مواد و صنایع معدنی

نشست افتتاحیه فن‌تز (فراخوان حمایت از تجاری‌سازی پایان‌نامه‌ها) در حیطه مواد و صنایع معدنی و حمایت از ایده‌ها و طرح‌های فناورانه این حوزه به همت کانون مدیریت دارایی‌های فکری معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان ریاست جمهوری با همکاری ستاد توسعه فناوری‌های مواد و ساخت پیشرفته در دانشگاه علم و صنعت ایران برگزار می‌شود.

کسانی به مجلس بروند که الفبای اقتصاد را بدانند

 معدن یکی از ظرفیت‌های بسیار مهم اقتصادی در کشورهایی است که از این نعمت برخوردار هستند و در واقع معادن و ذخایر گهربار آنها سهم مهمی را در اقتصاد هر کشوری ایفا می‌کنند.
ایجاد اشتغال و ارزش افزوده و ایجاد درآمدهای صادراتی از یکسو و بی‌نیاز کردن کشور از برخی مواد اولیه و کمک به چرخش چرخ دیگر صنایع و عرصه‌های اقتصادی، تولیدی و حتی درمانی، ارزش معادن و لزوم توجه به این حوزه را صدچندان می کند.

هیچ عرصه‌ای نیست که با قانون و قانونگذاری بیگانه و بی‌رابطه باشد و معادن و معدن‌داران و آنها که با این حوزه در ارتباطند نیز از این مهم مستثنی نیستند و کوچکترین اقدامات شان باید تحت نظر و بر اساس قانون صورت بگیرد. قطعا قوانین، بسیاری از معضلات این حوزه را رفع می‌کنند ولی برخی از آنها نیز دست و پاگیر و مانع تراش هستند.

از سوی دیگر گاهی عدم اجرای برخی قوانین، مشکل ایجاد می کند و مانعی در برابر حرکت چرخ صنعت می‌شود، لذا با توجه به اینکه در آستانه برگزاری انتخابات مجلس دوازدهم قرار داریم آشنایی نامزدهای نمایندگی مجلس با مطالبات و مشکلات فعالان معدنی خالی از فایده نخواهد بود.

معاون وزیر صمت با اشاره به اینکه بر اساس آمار ۱۰ ماهه ۱۴۰۲، نسبت به سال ۱۴۰۱، ۳۰ درصد رشد تولید ماشین آلات معدنی و راهسازی داشتیم گفت: هر جایی که نیاز در داخل داریم تولید را افزایش داده و سپس به صمت صادراتی شدن می‌رویم.

معاون وزیر صمت با اشاره به اینکه بر اساس آمار ۱۰ ماهه ۱۴۰۲، نسبت به سال ۱۴۰۱، ۳۰ درصد رشد تولید ماشین آلات معدنی و راهسازی داشتیم گفت: هر جایی که نیاز در داخل داریم تولید را افزایش داده و سپس به صمت صادراتی شدن می‌رویم.

زنگ خطری جدی برای حوزه معادن کشور به لحاظ نیروی انسانی متخصص

رئیس سازمان نظام مهندسی معدن ایران ضمن اشار به جدول آماری سن مهندسان معدنی عضو نظام مهندسی معدن ایران، نمودار سنی فعلی را ایده‌آل‌ترین حالت دانسته اما نسبت به آینده هشدار داده و معتقد است که در کنار متولیان حوزه صنت و معدن ، بایستی حوزه‌ آموزشی نیز کمک کرده تا بخش معدن در آینده نزدیک با مشکل کمبود منابع انسانی علی رغم ورود ظرفیت بالای معدنی ، روبرو نباشد.

دو روی سکه انتشار اوراق گواهی سپرده خاص

یک عضو هیات رئیسه اتاق بازرگانی تهران معتقد است انتشار گواهی سپرده خاص مزیت‌هایی دارد و می‌تواند منابعی را جمع و به سمت بخش‌های مولد هدایت کند، اما در مجموع نرخ تمام شده این تسهیلات بالا است و بنگاه‌های مولد چنین حاشیه سودی ندارند.

  • پربازدیدترین ها
  • داغ ترین ها

پربحث ترین

تصویر روز:

پیشنهادی