معدن

سرویس خبری  معدن

پروانه‌های اکتشاف منقضی شده و ابطال نشده، تمدید شد

معاون معادن و فرآوری مواد وزارت صنعت، معدن و تجارت در ابلاغیه، ضمن اشاره به بررسی موضوع تعیین تکلیف پروانه‌های اکتشاف بلاتکلیف (منقضی شده و ابطال نشده) در جلسه‌ی اخیر شورای عالی معادن، از مساعدت در خصوص تمدی این پروانه‌ها خبر داد و تاکید کرد که تمدید پروانه‌های اکتشاف کلیه مواد معدنی گروه‌های شش‌گانه، صرفا منوط به ارائه درخواست در زمان اعتبار پروانه اکتشاف مورد نظر است.

نوسازی معادن با چه مدلی امکان پذیر است؟

فعالان معدنی بر این باورند، درحال‌حاضر واردات ماشین‌آلات که مدت کارکرد آنها ۱۰ سال است، بنا به برخی بروکراسی‌های پیچیده دشوار، شده است و افرادی موفق به این مهم شده‌اند که در بخش معدن فعال نیستند و پس از واردات این تجهیزات، آنها را با نرخ بالا به فعالان معدنی واقعی می‌فروشند علاوه بر آن فساد سیستماتیکی در کشور ایجاد شده که اجازه نمی‌دهد حتی قوانین درست و به جا که هموارکننده فضای کسب و کار هستند به مرحله اجرا برسند و فضا بیشتر برای عده‌ای دلال در کشور فراهم شده است.تجربه نیز نشان داده است که این افراد پس از وارد کردن تجهیزات معدنی، آنها را چندین برابر نرخ ماشین‌آلات معدنی به فعالان واقعی این بخش به فروش می رساند.

گلایه انجمن سنگ ایران از محدودیت‌های صادراتی/ وجود ظرفیت صادرات ۵ میلیارد دلاری

رئیس انجمن سنگ ایران ضمن اشاره به محدودیت‌های صادراتی در حوزه معدن و صنایع معدنی که سنگ ایران نیز مستثنی از آن نیست، اعلام کرد که ظرفیت تولید سالانه ۱۵ میلیون تن تولید سنگ ساختمانی در کشور وجود دارد که بیش از ۹۰ درصد آن صرف بازار داخل می‌شود (که بیش از نیاز بازار است) و کمتر از هفت درصد صادر می‌شود؛ این درحالیست که بازارهای صادراتی برای ما از اهمیت بالایی برخوردار هستند و ارز حاصل از آن می‌تواند گره‌های بسیاری را بگشاید.

جای شورای عالی سرمایه‌گذاری در کشور خالی است

مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس ایران با اشاره به اینکه رشد و تولید از محل ظرفیت‌های موجود، داشته‌های فناورانه و نوآورانه پدیدار می‌شود اما جهش تولید مستلزم سرمایه‌گذاری است. بنابراین اگر دنبال جهش تولید، تولید ثروت و اشتغال هستیم حلقه مفقوده این ابعاد سرمایه‌گذاری است.

احیا و توسعه ۴۹۳ معدن کوچک مقیاس در سال ۱۴۰۲

طبق اطلاعات ارائه شده توسط سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران، در راستای طرح احیای معادن کوچک مقیاس که طی سال‌های اخیر با جدیت دنبال می‌شود، در مجموع سال گذشته ۴۹۳ معدن کوچک مقیاس را احیا کرده که از این تعداد ۳۷۸ معدن احیا و فعال‌سازی شده و ۱۱۵ معدن توسعه پیدا کرده است.

  • پربازدیدترین ها
  • داغ ترین ها

پربحث ترین

تصویر روز:

پیشنهادی