آغاز مذاکرات تجارت آزاد با پاکستان از ۲ هفته آینده

آغاز مذاکرات تجارت آزاد با پاکستان از ۲ هفته آینده

معاون سازمان توسعه تجارت با بیان اینکه سرمایه‌گذاری هند در بندر چابهار بعد از وقفه‌ای از سر گرفته شده، اما هنوز تکمیل نشده، از آغاز مذاکرات تجارت آزاد ایران با پاکستان از ۲ هفته آینده خبر داد.

به گزارش اقتصادنگار به نقل از ایسنا، محمدصادق قنادزاده در حاشیه مراسم افتتاحیه اولین نمایشگاه بین‌المللی صادرات به پاکستان در جمع خبرنگاران در پاسخ به سوال ایسنا درباره سرمایه‌گذاری هند در بندر چابهار گفت: پروژه توسعه منطقه آزاد چابهار موضوع قرارداد دو دولت ایران و هند است و بر اساس این قرارداد سرمایه‌گذاری هند در چابهار قرار است این کشور در بخش‌های کریدور شمال -جنوب در ایران سرمایه‌گذاری کند. اما در مقطعی این سرمایه‌گذاری متوقف شد.

وی افزود: در اصل بخشی از سرمایه‌گذاری هند در توسعه چابهار شروع شده و در حال انجام است. به عبارت دقیق‌تر سرمایه‌گذاری هندی‌ها در حال انجام است، اما هنوز تکمیل نشده‌ است.

این مقام مسئول درباره اینکه آیا هند در اجرای تعهدات خود در بندر چابهار تعلل داشته توضیح داد: تمام تقصیرها متوجه طرف هندی نیست و مشکلات داخلی هم وجود داشت، در سه سفر اخیر و مذاکراتی که انجام شد، مقرر شد هند به تعهدات خود در بندر چابهار برگردد و البته اقداماتی هم باید در ایران انجام شود.

قنادزاده با بیان اینکه هر دو طرف باید اقداماتی انجام می‌دادند، تصریح کرد: البته طرف هندی تعللی در اجرای قرارداد داشت و به دلایلی اجرای تعهدات را در مدتی متوقف کرد، اما در حال حاضر این قرارداد احیا شده‌است.

معاون سازمان توسعه تجارت در پاسخ به سوال دیگر ایسنا درباره برقراری تجارت آزاد بین ایران و پاکستان گفت: دو هفته آینده هیئت‌های ایران و پاکستان در تهران در این باره جلساتی خواهند داشت تا روی لیست کار کنند. در اصل مذاکرات برای لیست نهایی از دو هفته آینده آغاز خواهد شد.

به گفته وی تجارت آزاد کار بسیار سخت و پیچیده‌ای است و نمی‌توان گفت تجارت آزاد بین ایران و پاکستان از چه زمانی آغاز خواهد شد. چراکه تعرفه کالاها بین دو کشور صفر می‌شود و پاکستان هم در حوزه‌هایی مثل نساجی قوی است که ایران در این حوزه‌ها حمایت از تولید داخل را در نظر بگیرد. اما مذاکرات دو کشور در این رابطه از سال ۱۳۸۵ متوقف شده بود و می‌توان گفت از سرگیری مذاکرات اتفاق خوبی است.

در facebook به اشتراک بگذارید
در twitter به اشتراک بگذارید
در telegram به اشتراک بگذارید
در whatsapp به اشتراک بگذارید
در print به اشتراک بگذارید

لینک کوتاه خبر:

http://eghtesadnegar.com/?p=9902

نظر خود را وارد کنید

آدرس ایمیل شما در دسترس عموم قرار نمیگیرد.

  • پربازدیدترین ها
  • داغ ترین ها

پربحث ترین ها

تصویر روز:

پیشنهادی: