پرداخت اقساط نهضت ملی مسکن تا سقف ۵ میلیون و ۹۰۰هزارتومان

پرداخت اقساط نهضت ملی مسکن تا سقف ۵ میلیون و ۹۰۰هزارتومان

مشاور وزیر راه و شهرسازی از پرداخت اقساط طرح نهضت ملی مسکن در دو سال اول تا سقف ۵ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان است، خبر داد.

به گزارش اقتصاد نگار به نقل از خبرگزاری مهر ، ابوالفضل نوروزی مشاور وزیر و مدیر کل دفتر اقتصاد مسکن با موضوع نقش دستگاه‌ها در تأمین مالی طرح نهضت ملی مسکن، گفت: از اقدامات مؤثر برای کمک به متقاضیان طرح نهضت ملی مسکن تعیین سقف ۵ میلیون و ۹۰۰ هزار تومانی برای بازپرداخت اقساط در دو سال اول است که پیش از این مبلغ اقساط بیشتر بود.

مشاور وزیر و مدیر کل دفتر اقتصاد مسکن با اشاره به اینکه عملکرد بانک‌ها در ۶ ماه گذشته نسبت به قبل با برگزاری جلسات شورای مسکن و تأکید رئیس جمهور بر پرداخت تسهیلات مسکن اصلاً قابل مقایسه نیست، بیان کرد: بانک پاسارگاد، بانک خاورمیانه، بانک سامان و بانک اقتصاد نوین در ۶ ماه اول سال ۶۰۶ هزار میلیارد تومان تسهیلات پرداخت کردند که سهم مسکن تقریباً هیچ بود. شبکه بانکی در طول ۲ سال منتهی به فروردین ماه ۱۴۰۲ کلاً ۲۰۰ هزار قرارداد پرداخت تسهیلات مسکن منعقد کرده بودند، ولی در ۶ ماه گذشته با پیگیری‌های ویژه‌ای که صورت گرفته و دستورات رئیس جمهور حدود ۶۴۰ هزار قرارداد عموماً در بانک‌های دولتی منعقد شده است.

الزام همراهی بانک‌ها در راستای قانون جهش تولید مسکن

نوروزی با تأکید بر لزوم همراهی کل شبکه بانکی کشور به ویژه برخی بانک‌های خصوصی که تا الان متأسفانه عملکردی نداشته‌اند، اظهار کرد: پرداخت تسهیلات مسکن طبق ماده چهار قانون جهش تولید مسکن تکلیف قانونی لازم‌الاجرا است در حالی که برخی بانک‌های خصوصی پرداخت تسهیلات دارند که نشان از توان مالی آنها است اما به بخش‌های خارج از حوزه مسکن پرداخت می‌کنند. در ۶ ماه اول امسال ۶۰۶ هزار میلیارد تومان تسهیلات توسط بانک‌های پاسارگاد، بانک خاورمیانه، بانک سامان و بانک اقتصاد نوین پرداخت شده است که نشان از توان مالی آنها است اما سهم مسکن در این تسهیلات تقریباً هیچ بوده است. در حالی که طبق قانون ۲۰ درصد تسهیلات پرداختی بانک‌ها باید به بخش مسکن اختصاص یابد.

وی اضافه کرد: اگر این بانک‌ها قدرت پرداخت وام ندارند نباید به هیچ بخشی تسهیلات بدهند و اگر تسهیلات می‌دهند باید طبق قانون یک پنجم آن را به بخش مسکن بدهد؛ خواهشمان این است که این بخش اصلاح بشود و به نهضت ملی مسکن هم تسهیلات بانکی در بانک‌های خصوصی پرداخت شود، قانون مصوب مجلس در ماده چهار قانون جهش تولید مسکن هم مشخص است.

نوروزی پرداخت تسهیلات به طرح نهضت ملی مسکن را حمایت از دهک‌های پایین جامعه برشمرد و به ذکر مصداق نسبت تسهیلات مسکن به کل وام‌های پرداختی بانک‌ها در کشورهای مختلف اشاره کرد و گفت: پرداخت تسهیلات مسکن حمایت از تولید و اشتغال است مثلاً در کشور آلمان همین الان ۱۸ درصد تسهیلات پرداختی نظام بانکی مربوط به بخش مسکن است و هلند ۱۹ درصد، آمریکا ۲۳ درصد و سوئیس ۵۰ درصد. با توجه به اهمیت موضوع و اجرای قانون، جرایم مالیاتی برای بانک‌هایی که اقدام به پرداخت تسهیلات مسکن نمی‌کنند در نظر گرفته شده است و رئیس جمهور دستور صدور برگه تشخیص دادند تا از آنها مالیات ستانی انجام شود.

پرداخت ۳۷۳ فقره وام مسکن روستایی

مشاور وزیر و مدیر کل دفتر اقتصاد مسکن در بخش دیگری از سخنانش یادآور شد: در ماه‌های گذشته اتفاقات خوبی با ابلاغ و اجرایی شدن افزایش مبلغ تسهیلات طرح نهضت ملی مسکن به ۵۵۰ میلیون تومان در سراسر کشور اعم از شهرهای کوچک و کلانشهرها و پرداخت ۳۵۰ میلیون تومانی تسهیلات مسکن روستایی با نرخ سود ۵ درصد انجام شده است. حدود ۳۷۳ هزار فقره وام مسکن روستایی پرداخت شده و یا در حال پرداخت است که بخشی از این تسهیلات ۳۵۰ میلیون تومانی است.

نوروزی اعلام کرد: حدود صد هزار میلیارد تومان تسهیلات بانکی طرح نهضت ملی مسکن تاکنون پرداخت شده است و حدود دو برابر این مبلغ آورده‌های متقاضیان است که با جمع آوری منابع خرد مردمی می‌تواند اثرات بسیار مثبتی در حوزه کنترل تورم، نقدینگی و بازارهای موازی مسکن باشد. این منابع مالی وارد تولید مسکن شده است که با بیش از ۱۲۰ رشته کاری مرتبط است و با ساخت هر ۱۰۰ متر مربع واحد مسکونی یک شغل مستقیم و یک و نیم شغل غیرمستقیم ایجاد و احیا می‌شود. تسهیلات بانکی و آورده‌های متقاضیان، در طرح نهضت ملی مسکن وارد بخش تولید می‌شود و می‌تواند تحولی جدی مثبتی را در حوزه اقتصاد رقم بزند.

در facebook به اشتراک بگذارید
در twitter به اشتراک بگذارید
در telegram به اشتراک بگذارید
در whatsapp به اشتراک بگذارید
در print به اشتراک بگذارید

لینک کوتاه خبر:

http://eghtesadnegar.com/?p=9740

نظر خود را وارد کنید

آدرس ایمیل شما در دسترس عموم قرار نمیگیرد.

  • پربازدیدترین ها
  • داغ ترین ها

پربحث ترین ها

تصویر روز:

پیشنهادی: