بررسی ظرفیت همکاری ایران و عراق در حوزه انتقال فرآورده و صنعت سی‌ان‌جی

بررسی ظرفیت همکاری ایران و عراق در حوزه انتقال فرآورده و صنعت سی‌ان‌جی

مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران گفت: در زمینه زیرساخت‌های صنعت پالایش از انتقال تا توزیع و صنعت گاز طبیعی فشرده (سی‌ان‌جی) ظرفیت مطلوبی برای همکاری بین ایران و عراق وجود دارد.

به گزارش اقتصادنگار به نقل از ایسنا، جلیل سالاری در دیدار با حامد یونس الزوبعی، معاون پالایش وزیر نفت عراق در محل ساختمان مرکزی شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران گفت: دستاوردهای صنعت نفت پس از پیروزی انقلاب اسلامی و خودکفایی در صنعت نفت و پالایش سبب شده است امروز در شرایطی قرار گیریم که در مجموعه پالایشگاه‌ها، نزدیک به ۸۰ تا ۹۰ درصد تجهیزات و کالاها در داخل کشور ساخته و صفر تا صد کارهای مهندسی، طراحی و دانش فنی موردنیاز واحدهای پالایشی بومی‌سازی شود.

وی افزود: دشمن تصور می‌کرد که می‌تواند از شرایط تحریم سواستفاده کند، اما به لطف الهی تحریم را به فرصت تبدیل و به ظرفیت‌های داخلی اعتماد کردیم و مراکز تحقیقاتی و فناوری را توسعه دادیم و با استفاده از ظرفیت دانشگاهی شرکت‌های دانش‌بنیان را ایجاد و فعال کردیم که نتیجه آن طی کردن فرآیند بومی‌سازی در حوزه تولید دانش فنی و ساخت تجهیزات بود.

معاون وزیر نفت در امور پالایش با تأکید بر اینکه در دولت سیزدهم، تمرکز را بر این گذاشتیم که در بین کشورهای همسایه و دوست به‌ویژه مجموعه کشورهای مسلمان همکاری و توافق‌هایی داشته باشیم، گفت: طی سفر جواد اوجی، وزیر نفت به عراق توافق‌هایی بین دو کشور شد که به مرحله اجرا برسند.

سالاری تصریح کرد: همکاری‌هایی نیز با کشورهای آمریکای لاتین از جمله ونزوئلا داشتیم و پالایشگاه بزرگ «ال‌پالیتو» را با فناوری و تجهیزات ایرانی تجهیز و تعمیر کردیم.

وی تأکید کرد: امیدواریم بتوانیم در حوزه نوسازی و بازسازی پالایشگاه‌ها بتوانیم در بخش تعمیرات، کالاهای موردنیاز، کاتالیست و موادشیمیایی از توان متخصصان ایرانی استفاده و به توافق‌های مطلوبی با عراق دست یابیم.

معاون وزیر نفت در امور پالایش و پخش با اشاره به اینکه پیش از این قرار بود نفت خام بصره را در پالایشگاه آبادان فرآورش کنیم و محصول را تهاتر کنیم مقدمات آن انجام شد، اما اجرایی نشد، افزود: البته ما خودمان تلاش کردیم که این پالایشگاه را توسعه دهیم و بزرگترین واحد تقطیر خاورمیانه در پالایشگاه آبادان را راه‌اندازی کردیم.

سالاری بیان کرد: در بخش انتقال و توزیع فرآورده با نزدیک به ۱۳ هزار لیتر ظرفیت ذخیره‌سازی فرآورده و نزدیک به ۱۴ هزار کیلومتر خط لوله، توانمندی‌های لازم را داریم، اما از آنجا که فرآیند ما امروز قیمت‌گذاری به‌صورت تکلیفی و یارانه‌ای است، یک سامانه بزرگ هوشمند داریم که مدیریت مصرف در کشور را از این طریق انجام می‌دهیم.

وی گفت: ما همچنین در طول سال‌های گذشته سی‌ان‌جی را در کشور توسعه دادیم و با توجه به این که بخشی از سبد سوخت ما در حوزه حمل‌ونقل را این حامل انرژی تشکیل می‌دهد، در زمینه توسعه این صنعت و صنایع زیرمجموعه آن به خودکفایی رسیدیم و امروز بیشتر تجهیزات موردنیاز آن در ایران بومی‌سازی شده است و در زمینه عرضه و نظام عرضه نیز می‌توانیم با عراق مشارکت و همکاری داشته باشیم.

مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی همچنین با اشاره به ساخت بیش از ۲۵۰۰ جایگاه عرضه سی‌ان‌جی در کشور و تبدیل نزدیک به چهار میلیون خودرو در ناوگان حمل و نقل کشور و گسترش کارگاه‌های تبدیل در کشور، این حوزه‌ها را از دیگر ظرفیت‌های همکاری ایران و عراق برشمرد و گفت: ما  در بخش تولید کاتالیست‌های موردنیاز صنعت پالایش و تولید مواد شیمیایی بومی‌سازی کردیم و امروزه در حال رقابت با خارجی‌ها هستیم و در این حوزه می‌توانیم به دیگر کشورها خدمات ارائه دهیم.

سالاری با اشاره به اینکه ایران و عراق با تحریم روبه‌رو  هستند و باید با همکاری قدرتشان را در صنایع افزایش دهند، افزود: با ایجاد دفاتری در دو کشور در حوزه نیازمندی‌های دو طرف و تبادل اطلاعات در صنایع نفت می‌توان از ظرفیت‌های داخلی یکدیگر و همکاری‌های مستمر بهره‌مند شد.

وی تأکید کرد: همانطور که خدماتی را برای پالایشگاه‌های سوریه در نظر گرفتیم، می‌توانیم این ظرفیت‌ها را در عراق نیز عملیاتی کنیم.

معاون وزیر نفت با اشاره به تأکیدهای مقام معظم رهبری، دولت و وزیر نفت بر استفاده از ظرفیت همکاری کشورهای مسلمان منطقه گفت: از همه ظرفیت‌های خود برای همکاری با کشورهای مسلمان منطقه در حوزه پالایش، انتقال و توزیع و حتی زنجیره ارزش، تامین کالا، انجام تعمیرات اساسی با استفاده از ظرفیت متخصصان خود استفاده خواهیم کرد و امیدواریم این نشست‌ها مقدمه‌ای برای آغاز همکاری‌ها باشد.

در facebook به اشتراک بگذارید
در twitter به اشتراک بگذارید
در telegram به اشتراک بگذارید
در whatsapp به اشتراک بگذارید
در print به اشتراک بگذارید

لینک کوتاه خبر:

http://fa.eghtesadnegar.com/?p=11391

نظر خود را وارد کنید

آدرس ایمیل شما در دسترس عموم قرار نمیگیرد.

  • پربازدیدترین ها
  • داغ ترین ها

پربحث ترین ها

تصویر روز:

پیشنهادی: