تحقق بیش از ۸۰ درصد اهداف توسعه شبکه حمل‌ونقل در سال جاری

تحقق بیش از ۸۰ درصد اهداف توسعه شبکه حمل‌ونقل در سال جاری

مدیرعامل شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل ونقل کشور گفت: تا پایان سال با افتتاح راه‌آهن رشت - کاسپین و آزادراه منجیل - رودبار بیش از ۸۰ درصد اهداف سال ۱۴۰۲ در توسعه شبکه حمل‌ونقل کشور محقق می‌شود.

به گزارش ایسنا، خیراله خادمی از افتتاح دو ابر پروژه راهسازی کشور در استان گیلان تا پایان سال جاری خبر داد و گفت:‌ با افتتاح آزادراه منجیل – رودبار و راه‌آهن رشت – کاسپین بخش اعظمی از هدف‌گذاری برای توسعه شبکه حمل و نقل کشور در سال ۱۴۰۲ محقق می‌شود و در صورت مساعد بودن شرایط جوی و تامین اعتبار مورد نیاز راه‌آهن میانه – اردبیل و آزادراه تبریز – مرند نیز در همین سال به بهره‌برداری می‌رسد که رکوردی در تاریخ افتتاح انواع راه‌ها در طول یک سال است.

معاون وزیر راه و شهرسازی از روزهای پایانی عملیات اجرایی راه آهن رشت – کاسپین خبر داد و گفت: در حال حاضر عملیات ریل‌گذاری ۵.۵ کیلومتر از مسیر باقی‌مانده است که در صورت مناسب بودن وضعیت آب و هوا احتمالا در دهه فجر این بخش نیز به اتمام برسد.

وی با اشاره به صعوبت عملیات اجرایی در این پروژه اظهار کرد: به منظور احداث این خط ریلی به طول ۳۷ کیلومتر، بیش از ۲.۵ میلیون متر مکعب خاکریزی صورت گرفته و با توجه به عدم وجود راه‌های دسترسی به پروژه جز از روی خود محور و قرار گرفتن پروژه در یک بستر باتلاقی، عملیات خاکریزی با دشواری بسیاری همراه بوده است.

خادمی تامین مصالح در پروژه‌های راهسازی استان گیلان را با توجه به نبود معادن قرضه بسیار سخت دانست و ادامه داد: نبود مصالح زیرسازی و روسازی، شرایط جوی منطقه، عدم دسترسی آسان به محل پروژه و تامین مالی به موقع مهم‌ترین موضوعاتی است که ساخت راه آهن رشت-کاسپین را با مشکل روبه‌رو کرد.

مدیرعامل شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل‌ونقل کشور ادامه داد: با توجه به زمین‌های کشاورزی اطراف پروژه و محل‌های تلاقی با جاده‌ها حدود ۱۸ دستگاه تقاطع و پل بزرگ و ۲۴۳ آبرو در طول محور احداث شده است که این تعداد پل و تقاطع در یک مسیر ۳۷ کیلومتری در پروژه‌های راهسازی بی‌نظیر است.

وی ادامه داد: به واسطه ضرورت دسترسی مناطق کشاورزی اطراف این مسیر ریلی و رفاه حال کشاورزان ضرورت طراحی و اجرای این تعداد بالای پل‌های کوچک و بزرگ در زمین‌های آبدار منطقه وجود داشته که با صعوبت تمام این عملیات انجام شده است.

معاون وزیر راه وشهرسازی اعتبار هزینه‌شده در این مسیر ریلی را ۲۰۰۰ میلیارد تومان و ارزش روز آن را ۴۵۰۰ میلیارد تومان اعلام کرد.

وی همچنین در خصوص برنامه‌های اجرایی پروژه‌های آزادراهی در سال جاری بیان کرد: از ابتدای سال تاکنون افتتاح باند رفت منطقه ۲ آزادراه تهران- شمال و آزادراه اصفهان – شیراز به عنوان بخشی از اهداف تعریف شده در این حوزه تحقق یافته است و با افتتاح آزادراه منجیل-رودبار و در صورت رفع برخی موانع افتتاح آزادراه تبریز- مرند، چهار پروژه آزادراهی در سال جاری افتتاح می شود که عدد قابل توجهی برای افزایش طول شبکه آزادراهی در یک سال است.

در facebook به اشتراک بگذارید
در twitter به اشتراک بگذارید
در telegram به اشتراک بگذارید
در whatsapp به اشتراک بگذارید
در print به اشتراک بگذارید

لینک کوتاه خبر:

http://eghtesadnegar.com/?p=10615

نظر خود را وارد کنید

آدرس ایمیل شما در دسترس عموم قرار نمیگیرد.

  • پربازدیدترین ها
  • داغ ترین ها

پربحث ترین ها

تصویر روز:

پیشنهادی: