مرکز تجاری ایران در پاکستان به‌زودی راه‌اندازی می‌شود

مرکز تجاری ایران در پاکستان به‌زودی راه‌اندازی می‌شود

معاون شبه‌قاره هند سازمان توسعه تجارت ایران ابراز امیدواری کرد که سند تجارت آزاد با کشور پاکستان در سال جاری به امضاء طرفین برسد و گفت: به زودی رایزن بازرگانی ایران در پاکستان مستقر خواهد شد و در اسفند ماه هم مرکز تجاری ایران در شهر اسلام‌آباد افتتاح می‌شود.

به گزارش اقتصادنگار به نقل از ایسنا،حمیدرضا کربلایی‌اسماعیلی با بیان اینکه سازمان توسعه تجارت به دنبال تسهیل‌گیری و ایجاد زیرساخت‌های مناسب برای صادرات به پاکستان است، گفت: یکی از مهمترین این برنامه‌ها تجارت آزاد با کشور پاکستان است که تقریبا در حال نهایی  شدن است و امیدواریم در سال جاری این سند به امضاء طرفین برسد. بنابراین برای هماهنگی بهتر و اجرای برنامه‌های تجاری فی‌مابین به زودی رایزن بازرگانی جمهوری‌اسلامی‌ایران در پاکستان مستقر خواهد شد.

وی درباره راه‌اندازی مرکز تجاری ایران در اسلام‌آباد پاکستان نیز گفت: قرار است این مرکز که مجوز آن در شهریور ماه صادر شده، در اسفند ماه سال جاری در شهر اسلام‌آباد پاکستان افتتاح و  راه‌اندازی شود.

معاون شبه‌قاره هند سازمان توسعه تجارت در ادامه درباره میزان مبادلات تجاری دو کشور ایران و پاکستان گفت: طی ۹ ماهه سال‌جاری در مقایسه با سال گذشته صادرات ایران به کشور پاکستان ۴۷ درصد افزایش داشت و این در حالی است که در مقابل، واردات از کشور پاکستان ۴۵ درصد کاهش داشته است.  البته در سیاست‌های کلان تجارت بین‌الملل شاید این موضوع قابل‌قبول نباشد که به همین منظور امضاء سند تجارت آزاد می‌تواند این ناترازی‌ها را جبران کند. در همین راستا امیدواریم که سطح تجارت بین دو کشور از مرز ۵ میلیارد دلار نیز فراتر رود.

وی در ادامه با اشاره به نمایشگاه بین‌المللی توانمندی‌های صادراتی ایران به پاکستان که هفته گذشته در محل نمایشگاه‌های بین‌المللی منطقه آزاد چابهار برگزار شد، تصریح کرد: در این نمایشگاه ۱۰۳ شرکت ایرانی محصولات خود را به صورت اختصاصی برای کشور پاکستان به نمایش گذاشتند و بیش از ۱۸۰ شرکت از هیئت‌های پذیرشی تجاری از چهار کشور پاکستان، افغانستان، عمان و عراق از این رویداد بازدید کردند.

کربلایی‌اسماعیلی در ادامه گفت: هیئت‌های تجاری در سطح عالی رتبه در این نمایشگاه حضور داشتند که رایزن بازرگانی پاکستان نیز در راس هیئتی از این نمایشگاه بازدید کردند. اگرچه انتظار می‌رفت که برگزاری نمایشگاه در چنین منطقه‌ای باید بسیار عالی برگزار شود، اما کمبود زیرساخت‌های مناسب به وضوح قابل رویت بود.  در هر صورت این نمایشگاه طی چند روز گذشته برگزار شد و دستاوردهایی هم به همراه داشت. البته از لحاظ مسائل سیاسی و منطقه‌ای که با این رویداد همزمان شد که باید بگویم که این موضوع جزء پروتکل‌های سیاسی- امنیتی دو کشور است و دغدغه خاصی برای مناسبات تجاری طرفین نبود.

این مقام مسئول در ادامه با گلایه از نبود زیرساخت‌های لازم در منطقه آزاد چابهار، گفت: نمی‌خواهم از دید انتقادی به شرایط میزبانی منطقه آزاد چابهار اشاره کنم، اما اگر قرار است نگاه توسعه‌ای و تجارت در منطقه آزاد چابهار شکل بگیرد، قطعا با شرایط فعلی امکانپذیر نیست. در واقع باید به دنبال این باشیم که حداقل‌ نیازهای اساسی برای جذب توریست، تجارت و سرمایه‌گذاری در این منطقه فراهم شود.

کربلایی در ادامه با تاکید بر اینکه کم‌وکاستی‌هایی به خصوص در حوزه گردشگری در این منطقه مشاهده می‌شود، گفت: منطقه آزاد چابهار طی چندین سال گذشته و حتی در دولت قبلی نیز زیر ساخت‌های مناسبی نداشته و این معضلات و مشکلات زیربنایی و زیرساختی همچنان نیز وجود دارد. اما شرایط منطقه‌ای چابهار همچون نگین گمشده‌ای در کشور به شمار می‌رود. اما در ۱۰ سال گذشته تفاوت چندانی در وضعیت این منطقه مشاهده نمی‌شود.

معاون شبه‌قاره هند سازمان توسعه تجارت ایران در ادامه به دو نکته مهم و کلیدی در منطقه آزاد چابهار به عنوان نقاط قوت این منطقه اشاره کرد و گفت: بحث کریدور شمال-جنوب از اهمیت ویژه‌ای در بحث ترانزیت برخوردار است، اما با توجه به رفت و برگشت‌هایی که طی چند سال اخیر در بحث سرمایه‌گذاری در منطقه آزاد چابهار توسط سرمایه‌گذاران خارجی وجود داشت، هنوز این موضوع نهایی نشده است. بنابراین به نظر می‌رسد که مدیریت در منطقه آزاد چابهار نیاز به تحول و انرژی جدید دارد. در همین راستا آنچه که ما در فضای فعلی و عمومی در این منطقه مشاهده کردیم؛ این است که به نظر می‌رسد استفاده از نیروهای بومی توانمند تنها راه پیشرفت، توسعه و گردشگری این منطقه خواهد بود.

وی افزود: بندر چابهار به واسطه شرایط ژئوپولتیک و استثنایی که دارد، می‌تواند به سرعت جایگزین بندر گواتر پاکستان باشد. ناگفته نماند که همسایگان ما همچون افغانستان و حتی کشورهای حوزه  CIS نیز به دنبال آن هستند که این اتفاق مهم زودتر شکل گیرد تا بتواند می‌تواند مسیر توسعه و هم‌افزایی تجاری بین کشورهای همسایه را رقم بزند. تحقق این هدف از لحاظ ارزی و درآمدی همبرای کشور مفید و قابل‌توجه خواهد بود.

معاون شبه‌قاره هند با تاکید بر اینکه گمشده‌هایی در منطقه چابهار وجود دارد که لازم است به خوبی به مردم معرفی و شناخته شود، گفت: با دیدن شگفتی‌های طبیعی منطقه چابهار سیل عظیمی از توریست‌های خارجی را در آینده شاهد باشیم که خود می‌تواند در ساختار ارزآوری کشور قابل‌توجه باشد. در خصوص مسائل تجاری و اقتصادی نیز امیدواریم با توجه به فرایندها و پتانسیل‌های ذاتی که در این منطقه وجود دارد؛ شاهد رونق و توسعه این منطقه باشیم.

در facebook به اشتراک بگذارید
در twitter به اشتراک بگذارید
در telegram به اشتراک بگذارید
در whatsapp به اشتراک بگذارید
در print به اشتراک بگذارید

لینک کوتاه خبر:

http://eghtesadnegar.com/?p=10096

نظر خود را وارد کنید

آدرس ایمیل شما در دسترس عموم قرار نمیگیرد.

  • پربازدیدترین ها
  • داغ ترین ها

پربحث ترین ها

تصویر روز:

پیشنهادی: