برنامه هند برای پر کردن ذخایر استراتژیک نفت به تاخیر افتاد

برنامه هند برای پر کردن ذخایر استراتژیک نفت به تاخیر افتاد

وزارت دارایی هند اعلام کرد برنامه ۵۰ میلیارد روپیه‌ای ( ۶۰۲ میلیون دلاری) برای پر کردن ذخایر استراتژیک نفت با در نظر گرفتن شرایط جدید بازار، به تعویق افتاده است.

به گزارش اقتصادنگار به نقل از ایسنا، در بودجه فدرال برای سال مالی ۲۰۲۴-۲۰۲۳، دولت طرحی را برای خرید نفت به ارزش ۵۰ میلیارد روپیه برای مخازن شهرهای جنوبی مانگالور و ویساخاپاتنام، پیش‌بینی کرده بود.

هند که سومین واردکننده و مصرف کننده بزرگ نفت در جهان است، بیش از ۸۰ درصد نیازهای نفتی خود را از طریق واردات تامین می‌کند و در سه نقطه در جنوب این کشور، مخازن استراتژیک برای ذخیره بیش از پنج میلیون تن نفت ساخته است تا در برابر اختلالات عرضه، از امنیت انرژی خود محافظت کند.

در این بین، داده‌های منابع بازرگانی و صنعتی نشان می‌دهد سهم سالانه نفت اوپک در واردات هند، در سال، ۲۰۲۳ به پایین‌ترین سطح خود رسید و همزمان، سهم نفت روسیه، به بالاترین حد خود صعود کرد.

بنا بر داده‌ها، هند در سال میلادی گذشته برای اولین بار، تقریبا به میزان مساوی نفت از اعضای اوپک و تولیدکنندگان غیراوپک وارد کرد. این کشور آسیای جنوبی در سال ۲۰۲۳، به طور میانگین، ۴.۶۵ میلیون بشکه در روز نفت وارد کرد که ۲ درصد بیشتر از سال ۲۰۲۲ بود. این داده‌ها نشان می‌دهد سهم اوپک از واردات نفت به هند، در ۹ ماهه سال مالی امسال که از آوریل آغاز شد، به حدود ۴۹.۶ درصد در مقایسه با ۶۴.۵ درصد در مدت مشابه سال مالی گذشته، رسید.

واردات نفت هند از مناطق مختلف، جریان‌های تجاری را به دلیل تنش‌های ژئوپلیتیکی و محموله‌های پرهزینه‌تر تعدادی از تامین کنندگان سنتی تغییر داده و به اقدامات هند برای تنوع بخشیدن به منابع واردات خود و استفاده از منابع ارزان‌تر، حتی از مناطق دوردستی مانند روسیه، شتاب بخشیده است.

بنا بر داده‌ها، واردات نفت از روسیه، حدود ۳۶ درصد از کل خرید نفت هند در سال ۲۰۲۳ به میزان ۱.۶۶ میلیون بشکه در روز بوده است. هند در سال ۲۰۲۲، به طور میانگین ۶۵۱ هزار و ۸۰۰ بشکه در روز نفت از روسیه وارد کرده بود. محاسبات نشان می‌دهد که نفت تخفیف‌دار روسیه، مصرف نفت خاورمیانه در هند را به پایین‌ترین سطح تاریخی کاهش داده است.

با این حال، واردات نفت از روسیه به هند در دسامبر، به کمترین میزان در یک سال گذشته رسید، زیرا شماری از محموله‌ها پس از تشدید سخت‌گیری واشنگتن در اعمال تحریم‌ها برای اطمینان از این که محموله‌های نفت روسیه، سقف قیمت ۶۰ دلار در هر بشکه گروه هفت را نقض نمی‌کنند، برگشت خوردند.

این کشور آسیای جنوبی در ماه میلادی گذشته، ۱.۳۴ میلیون بشکه در روز نفت از روسیه وارد کرد که کاهشی حدود ۱۶.۳ درصدی نسبت به نوامبر داشت.

بر اساس گزارش رویترز، هاردیپ سینگ پوری، وزیر نفت هند اعلام کرده که محموله‌ها به دلیل قیمت گذاری، برگشت خوردند. روسیه در سال میلادی گذشته، بزرگترین تامین کننده نفت هند بود و جای عراق را گرفت که اکنون در رتبه دوم قرار دارد و عربستان سعودی به رتبه سوم سقوط کرد.

در facebook به اشتراک بگذارید
در twitter به اشتراک بگذارید
در telegram به اشتراک بگذارید
در whatsapp به اشتراک بگذارید
در print به اشتراک بگذارید

لینک کوتاه خبر:

http://fa.eghtesadnegar.com/?p=10030

نظر خود را وارد کنید

آدرس ایمیل شما در دسترس عموم قرار نمیگیرد.

  • پربازدیدترین ها
  • داغ ترین ها

پربحث ترین ها

تصویر روز:

پیشنهادی: